Minint atkurtos Lietuvos valstybės 100-etį, Marija Drėmaitė, Norbertas Černiauskas ir Tomas Vaiseta parengė išskirtinį albumą – „Įsivaizduoti Lietuvą. 100 metų, 100 vizijų. 1918–2018“, kuriame nėra nuobodžios istorijos ar jau žinomų 100-mečio istorijos faktų. Čia rasite įdomių ir netikėtų skirtingų laikmečių vizijų, kuriomis gyveno ir tikėjo lietuviai.

 

Knygą sudaro trys dalys, atskiriančios skirtingus istorinius šalies laikotarpius, tai: tarpukaris (1918–1939), karas ir sovietinės okupacijos laikotarpis (1940–1990) ir šiuolaikinės nepriklausomos Lietuvos (nuo 1990) laikotarpis.

Knygos autoriai yra skirtingų sričių specialistai – istorikai, menotyrininkai, menininkai ir pan. Jie pateikia trumpas esė – vizijas, kuriomis vienu ar kitu metu gyveno ir tikėjo Lietuvos žmonės. Tai dažnai ne iš tiesų nutikę dalykai ar įgyvendintos idėjos, o tiesiog planai ar siekiai, kurie vedė šalį į priekį, padėjo suprasti tam tikrus įvykius ar reiškinius, o kartais žadėjo gana fantastiškus išradimus. Sužinosite, pavyzdžiui, kaip basketbolas tapo krepšiniu ar kodėl sovietiniu laiku elektrinė šeimininkė vis dėlto nepakeitė žmonos.

Kiekvienoje dalyje autoriai pateikia trumpas esė apie konkrečias to laikotarpio vizijas, jas aprašo ir įvertina, atkreipia skaitytojo dėmesį į subtilias, nepastebėtas ar tiesiog įdomias detales. Knygą galima skaityti taip, kaip ji parašyta – chronologiškai arba renkantis pagal savo interesus tiek laikotarpį, tiek temą ar sudominusią idėją.

Knygoje „Įsivaizduoti Lietuvą. 100 metų, 100 vizijų. 1918–2018“ pateikiama kitokia istorija – tai, kas buvo įsivaizduota ir nebūtinai tai, kas įvyko. Autoriai pateikia originalius pasakojimus, kurie atspindi viso mūsų valstybės šimtmečio viltis ir užmojus. Kartais tai buvo šviesūs ir optimistiški norai ar planai, o kartais idėjos, gimusios iš laisvės ir tiesos troškimo. Kai kurios knygoje pateikiamos esė sukrečia ir leidžia pastebėti visiškai naują mūsų šalies veidą – iš ko išaugo ta Lietuva, kurioje dabar gyvename, kiek išsipildžiusių ir kiek neišsipildžiusių svajonių yra po mūsų kojomis?

Knygą sudarė Marija Drėmaitė, Norbertas Černiauskas ir Tomas Vaiseta; autoriai – Vytautas Ališauskas, Jūratė Čerškutė, Marius Ėmužis, Rosita Garškaitė, Karolis Kučiauskas, Regina Lakačiauskaitė-Kaminskienė, Elona Lubytė, Agnė Narušytė, Akvilė Naudžiūnienė, Ernestas Parulskis, Paulina Pukytė, Eligijus Raila, Vasilijus Safronovas, Monika Saukaitė, Rūta Stanevičiūtė, Kristinaa Steiblytė, Arūnas Streikus, Gražina Sviderskytė, Helmutas Šabasevičius, Monika Šipelytė, Aurimas Švedas, Nomeda ir Gediminas Urbonai, Julijonas Urbons; iliustracijų ir fotografijų kūrėjai ir savininkai – dizainerė Jurga Dovydėnaitė.